T. J. Sokol Buštěhrad - úvodní stránka

Cesta do Valle di Ledro

SLÁVA, jsme doma!

Je to neuvěřitelné, ale už je to tak. V pondělí 14.6. jsme dorazili zpět do Buštěhradu.

Trasu dlouhou 1732km jsme ušli za 18 dní. A kdo z účastníků tipoval dobu pochodu nejlépe?

Helena Doležalová s rodinou, Šárka Reklová s rodinou a Ivona Kasalická.

Gratulujeme, odměna je nemine. :)

Malinkou odměnu máme i pro každého účastníka pochodu.

Během týdne jsme se dostali přes Kelheim (547km) a Švihov (725km) zpět do Buštěhradu.

Buštěhrad

Švihov

Kelheim

Běžíme zpět. Během pondělí jsme doslova prolétli Rittern Horn (151km), Mittenwald (288km)

a jsme ve Wortsee (386km).

Wortsee

Mittenwald

Rittern Horn

Ritten Horn (Corno Renon)

Hurá, hurá!!! Tak jsme tam! Dorazili jsme do Ledra! Prohlédněte si okolí a stránky Valle di Ledro.

Valle di Ledro

Ve čtvrtek jsme přešli hranice Itálie a jsme již za naší poslední zastávkou cesty tam - Bolzánem (735km).

Bolzano

Během tří dnů jsme ušli další velký kus naší cesty do Valle di Ledro.

Prošli jsme Tutzingem (505km) a jsme za Innsbruckem (608km).

Innsbruck

Tutzing

Během víkendu jsme prošli Domažlicemi (175km) a také Regensburgem (295km).

Regensburg (Řezno)

Domažlice

Vyšli jsme 27.5.2021 z Buštěhradu (0km)

Buštěhrad

E-mailová Přihláška

Přihláška ke stažení

Pojďte s námi ,,pěšky“ do Valle di Ledro a zpátky

Sokolové a Věčně mladí senioři za podpory Města Buštěhrad vás zvou ke společné virtuálně-pohybové cestě do Itálie, do nádherné oblasti kolem jezera Ledro.

Máte chytrý telefon, chytré hodinky nebo krokoměr a měříte si ušlé či uběhnuté kilometry? Posílejte nám o tom informaci a připojte se k naší společné cestě. Tato akce je určena pro chodce a běžce bez rozdílu věku. Chodíte na zdravotní procházku nebo na procházku s dětmi po Buštěhradě? Chodíte venčit pejska? Chodíte na delší výlety? Běháte pro zdraví? Pojďte a poběžte pomyslně s námi až do Valle di Ledro a zpátky do Buštěhradu. Každý kilometr se počítá. Můžete se zúčastnit  jednotlivě i jako rodina nebo parta přátel. Ušlé kilometry ve skupině se násobí počtem osob, takže dvou kilometrová procházka po Buštěhradě jedné maminky se dvěma chodícími dětmi se počítá jako 2km x 3osoby celkem 6km.  Posílejte nám počet vašich kilometrů jednou za týden, třeba v neděli večer, a zkuste si tipnout, jak dlouho společně půjdeme do Itálie a zpět. Svůj tip v podobě počtu dnů napište do přihlášky. Pro lepší možnost odhadu připojuji informaci, že ,,První cestu kolem rovníku‘‘ dlouhou 40 075km ušli Věčně mladí senioři a jejich přátelé za 4,5 roku. Tři z vás, kteří budou nejblíže pravdě, dostanou na konci akce malou odměnu. Vzdálenost z Buštěhradu do Valle di Ledro po turistických cestách je 866km. Celkem tedy musíme ujít dvojnásobné množství, což je 1732km, abychom se dostali zpět domů do Buštěhradu.

Pokud jste již zapojeni do jiné podobné aktivity, a chcete si jen ,,odskočit‘‘ s námi na kratší cestu do Itálie, budeme velmi rádi. Jen vás prosíme, abyste  stejné kilometry neposílali na více míst. Rozdělte je třeba dle svého uvážení mezi jednotlivé pochody.

PŘIDAT SE K NÁM CHODCŮM A BĚŽCŮM  MŮŽETE I V PRŮBĚHU AKCE. Ale udělejte to brzy, chodíme rychle.

STARTUJEME 27. KVĚTNA 2021.

PŘIHLÁŠKU najdete na www.sokolbustehrad.cz

Průběh cesty bude možné sledovat na stránkách: www.sokolbustehrad.cz

A proč půjdeme právě z Buštěhradu do Valle di Ledro? Protože zde existuje historická souvislost, kterou nám zasvěceně vysvětlí náš pan kronikář Jaroslav Pergl.

Proč jdeme do Valle di Ledro? A proč zrovna teď?

Tak trochu historie ve zkratce.

Jedním z důsledků vstupu Itálie do 1. světové války bylo i nucené vystěhování ledrenského údolí, do kterého patřilo několik vesnic. 23. května 1915 dostali obyvatelé údolí příkaz dostavit se do určité hodiny na nádraží do Rivy (vzdálené více než 10km pěším pochodem přes průsmyk) se zavazadly vážícími maximálně 15kg na osobu včetně jídla na několik dní. Cesta byla strastiplná. Nejdříve pěšky se zátěží přes hory, potom několikadenní putování vlakem v dobytčích vagonech přes Rakousko do Čech a nakonec na žebřiňácích  z nádraží v Unhošti do Buštěhradu. Sem k nám bylo přiděleno 129 osob. Ledrenští dorazili 27. května 1915. Pro nejbližší dobu byli ubytováni v sálech místních hostinců a v sokolovně. V té bydlelo po nějaký čas 33 lidí. Šlo převážně o ženy s dětmi a starce. Muži museli narukovat do války. I když příjezd běženců znamenal pro vedení města vážný zásah do chodu obce, sami Buštěhraďané se s tím vypořádali se ctí. V myslích, a později i ve vzpomínkách obyvatel ledrenského údolí, je dodnes zafixována velice kladná vzpomínka na čtyři těžké roky prožité v Čechách. Tento pobyt většině z nich umožnil přežít válečné útrapy v relativně přátelské atmosféře a „sousedské pomoci“. „Našim Italům“ byl umožněn návrat domů do válkou rozbitého údolí odjezdem 22. ledna 1919. Podrobnosti o těchto událostech si můžete přečíst v knize „Bohemia mia“, kterou si lze zapůjčit ve zdejší knihovně.

Dne 28. 6. 2008 byla podepsána dohoda o partnerství mezi obcemi údolí Ledra a městem Buštěhrad (tato dohoda je podepsána ještě s dalšími obcemi, ve kterých byli během 1. světové války ledrenští obyvatelé ubytováni).

Blanka Jedličková a Jaroslav Pergl

Duben 2024